Ste se kdaj vprašali koliko vaših naprav, vsebuje baterije; mobilni telefoni, prenosni računalniki, tablični računalniki, dlančniki, igrače, ure, svetilke, kamere, fotografska oprema, ročna orodja, itd. Preštejte, koliko telefonov imate v vašem gospodinjstvu? Upoštevajte tudi tiste, ki vam ležijo po predalih, ki jim ne delajo baterije, so pokvarjeni ... Preštejete še vse ostale naprave... v prihodnosti pa bo takšnih naprav še več, zato je pomembno, da se zavedamo kako pomembno je, da baterij ne mečemo v koše za smeti, vendar jih odložimo na za to označenih mestih.
Odpadne baterije vsebujejo ljudem in okolju nevarne snovi. Baterija, odvržena v naravo, se ne bo nikoli razgradila in bo trajno škodovala okolju. Ko se nevarni elementi, kot so živo srebro, kadmij, svinec in kisline absorbirajo v zemljo, tam ostanejo za vedno!
Če baterijo ali akumulator odvržemo med navadne odpadke, bo pristala na odlagališču. Nevarne sestavine bodo z izcednimi vodami pronicale v podtalnico, kar je škodljvo za okolje in naše zdravje.
Odvrzite jih v zabojnike za ločeno zbiranje v trgovinah, na poštah, bencinskih servisih, v zbirnih centrih komunalnih podjetij, v času akcij zbiranja nevarnih odpadkov, itd.
Z reciklažo baterij pridobimo uporabne surovine, kot so:
Akumulatorji so nevaren odpadek. Poleg svinca vsebujejo tudi 2-3 litra žveplene kisline. Če prazen akumulator odvržemo v okolje, s tem povzročimo nepopravljivo škodo.
Se še spomnite prizorov, ko je skoraj vsako gospodinjstvo imelo » na rezervi« vsaj en star akumulator v garaži? Ničkolikokrat smo ga tudi opazili med sprehodom v naravi.
Ker smo danes bolj ozaveščeni, izrabljene akumulatorje prepustimo: